Kategoria

  • Ammattilaisille
  • Vastuullisuus
  • Tagit

    Vähähiilisempi uutuusfolio ammattikeittiöihin

    1.9.2026

    Folio Plus tuotannon ylijäämäalumiinista  

    Fredman tuo ammattilaisten ruoanvalmistuksen tueksi vähähiilisemmän ruoanlaittofolion perinteisen eli neitseellisestä alumiinista valmistetun folion rinnalle. Folio Plus -tuotteessa hyödynnetään ylijäämäalumiinia, joka on alumiinituotannon sivuvirrasta talteen otettua materiaalia. Lopputuloksena on huomattavasti pienempi hiilijalanjälki: pituudeltaan vertailukelpoisen Folio Plussan hiilijalanjälki on noin 57 prosenttia pienempi kuin neitseellisestä alumiinista valmistetun perinteisen folion.

    Fredmanin viestintä- ja vastuullisuusjohtaja Sara Hokkasen mukaan tuoteuutuus on konkreettinen esimerkki siitä, kuinka Fredman pyrkii vähentämään arvoketjunsa päästöjä ja samalla auttaen asiakkaitaan saavuttamaan päästövähennystavoitteitaan.

    Alumiini on selvästi suurin yksittäinen päästölähteemme, joten sen ympäristövaikutusten vähentäminen on meille tärkeää. Kuluttajat ovat ottaneet tuotteen hyvin vastaan, ja nyt tuomme saman vaihtoehdon myös ammattikeittiöiden saataville, Hokkanen sanoo.

    Alumiinifolio on monissa ammattikeittiöissä ruokatuotannossa korvaamaton materiaali. Sitä käytetään esimerkiksi pitkissä kypsennysprosesseissa, grillauksessa ja muissa korkean lämpötilan käyttökohteissa.

    Monilla asiakkailla on kuitenkin halua, että tarvetta vähentää käyttämiensä tarvikkeiden päästöjä

    Erityisesti ketjut ja muut toimijat, jotka mittaavat päästöjään ja ovat asettaneet niille tavoitteita, etsivät käytännön ratkaisuja ympäristövaikutustensa pienentämiseksi. Folio Plus auttaa tässä ilman, että tuotteen käytettävyydestä täytyy tinkiä, sanoo Fredman Professionalin myynnin kehityspäällikkö Jussi Nieminen.

    Pienempi hiilijalanjälki, samat ominaisuudet

    Ylijäämäalumiini tarkoittaa tuotannon sivuvirroista talteen otettua alumiinia, joka palautetaan takaisin käyttöön. Vaikka materiaali on alun perin valmistettu louhitusta bauksiitista, sen hyödyntäminen vähentää neitseellisen alumiinin tarvetta ja pienentää siten materiaalin ilmastovaikutuksia.

    Suunniteltu ammattikeittiöiden arkeen

    Ammattikeittiölle suunnattu Folio Plus on pakattu käytännölliseen styrox-laatikkoon, joka helpottaa folion käsittelyä ja käyttöä arjessa. Rullan leveys on 40 cm ja pituus 90 metriä. Käytetty alumiinifolio on arvokasta materiaalia ja se lajitellaan metallinkeräykseen. Laatikko kierrätetään muovinkeräykseen.

    Fredman Folio Plus on saatavana foodservice-tukuista ja Fredmanin verkkokaupasta.

    Hiilijalanjälkilaskelmat

    Hiilijalanjälkilaskelmat kattavat tuotteen ja sen pakkausten koko elinkaaren raaka-aineiden hankinnasta elinkaaren loppukäsittelyyn saakka. Laskelmat on tehty GHG Protocol -menetelmän mukaisesti. Tuotekohtaisen hiilijalanjälkilaskennan Fredmanille on toteuttanut hiili- ja luontojalanjälkien asiantuntijayritys Green Carbon.

    Folio Plus (40 cm x 90 m) hiilijalanjälki on 8 kg CO₂e.

    Fredman Folio (40 cm × 160 m) hiilijalanjälki on 30,65 kg CO₂e.

    Jos Folio Plus -rullan pituus olisi 160 metriä kuten perinteinen folio, tuotteen hiilijalanjälki olisi noin 13,05 kg CO₂e. Tämä on noin 57 % pienempi kuin vastaavan neitseellisestä alumiinista valmistetun Fredman folion.

    Carita Mini: suosittu kuituliina nyt pienemmässä koossa

    Keittiöammattilaisten suosima Fredman Carita-kuituliina saa rinnalleen uuden, pienemmän vaihtoehdon.

    Lue lisää
    Tapahtumajärjestäjä: huolella valittu ruokapakkaus vahvistaa brändiä

    Tapahtumissa ruoalla on merkittävä rooli onnistuneen tapahtumaelämyksen luomisessa. Ruokien tarjoilurasialla on merkitystä osana kokonaisuutta.

    Lue lisää