Kategoria
Fredman-tuotteita saksalaisen kauppajätin 1900 myymälään
Julkaistu 21.10.2024
Lokakuun aikana ROSSMANNin yli 1900 myymälässä ympäri Saksaa tulee myyntiin Fredmanin ruoanlaitossa ja leivonnassa käytettäviä tuotteita. Tuotteet tulevat Fredmanin tehtaalta Raumalta.
Fredmanin brändituotteet löytyvät saksalaisketjun hyllyiltä Suomen Fredman-tuotteista poiketen vaaleanpunaisissa pakkauksissa. Suomessa pakkaukset ovat vihreitä. Muista saman kategorian pakkauksista selkeästi poikkeavan pakkausilmeen uskotaan herättävän saksalaisten kotikokkien kiinnostus.

ROSSMANN on merkittävä kauppaketju paitsi Saksassa, myös muualla Euroopassa. On harvinaista, että omalla brändillä pääsee näin laajaan kauppojen jakeluun, sanoo Fredmanin liiketoimintajohtaja Peter Nyman ja jatkaa:
”Seuraamme yhdessä tarkasti minkälaisen vastaanoton Fredman-brändi ja tuotteemme saavat saksalaisten kotikokkien keskuudessa. Jos kysyntää on, voimme laajentaa tai muuten kehittää yhteistyötämme”, sanoo Nyman.

Aiheesta muualla verkossa:
Fredman hakee huomiota pinkillä – yhtiö avasi ison oven Saksaan (Satakunnan Kansa, 22.10.2024)
Raumalaista leivinpaperia suuren saksalaisen kauppaketjun hyllyihin (MarkkinointiUutiset 21.10.2024)
Sähköiset laskutustietomme muuttuvat 19.3. alkaen
Sähköisten ostolaskujen operaattorimme vaihtuu Maventaksi 19.3.. Ota talteen päivitetyt tiedot verkkolaskutukseen!
Lue lisääFredmanin hiilijalanjälki pieneni ja laskenta tarkentui
Fredmanin vuoden 2024 hiilijalanjälki on 21 548,57 CO2e. Se on 14 % pienempi verrattuna vuoteen 2022 (25 018,99 t CO2e).
Lue lisää