Kategoria
Fredman tukee nuoria osaajia Taitaja 2026 -kilpailussa
11.5.2026
Ammattitaidon SM-kilpailu Taitaja 2026 tuo huippuosaajat Tuusulaan toukokuussa

Ammattitaidon SM-kilpailu Taitaja 2026 järjestetään Tuusulassa 18.–21.5.2026. Tapahtuma kokoaa noin 400 ammatillisen koulutuksen opiskelijaa eri puolilta Suomea kilpailemaan oman alansa huippuosaamisesta.
Fredman on ollut kokkilajin tukena jo useiden vuosien ajan, ja jatkaa yhteistyötä myös Taitaja 2026 -kilpailussa. Lisäksi Fredman tukee tarjoilija- ja ravintola- ja cateringalan kilpailijoita laadukkailla ja elintarviketurvallisilla keittiötuotteilla. Kilpailijoilla on käytössä muun muassa Carita-liinat, elmukelmu, pakastusrasiat, pursotinpussit sekä leivin- ja kakkupaperit, jotka edistävät sujuvaa ja turvallista työskentelyä.
Taitaja on Suomen suurin ammatillisen koulutuksen tapahtuma, jossa nuoret osaajat kilpailevat kymmenissä eri lajeissa. Tapahtuman tavoitteena on nostaa esiin suomalaista ammattiosaamista ja innostaa tulevaisuuden ammattilaisia kehittymään alallaan.
Tapahtuma on avoin ja maksuton kaikille, ja sen yhteydessä järjestetään monipuolista ohjelmaa, esittelyjä ja mahdollisuus tutustua eri ammatteihin. Kilpailualueena toimii Tuusulan urheilukeskus.
Lisätietoja ja tarkempi ohjelma löytyvät tapahtuman verkkosivuilta.
Toivotamme kaikille kilpailijoille menestystä kilpailuun!
PPWR osana arjen tekemistämme
Fredmanilla seuraamme aktiivisesti lainsäädännön kehitystä ja varmistamme, että tuotteemme, pakkausratkaisumme ja niihin liittyvä dokumentaatio vastaavat voimassa olevia vaatimuksia.
Lue lisääFredman ja SAGA voi- ja leivinpaperikoteloista poistuu muoviterät
Muoviterän poistaminen vähentää pakkausten muovimäärää ja tekee kotelosta helpommin kierrätettävän.
Lue lisää